Změna normy EN 131

Evropská norma EN 131 - Od 1.1.2018 vstoupila v platnost aktualizovaná verze evropské normy EN 131, určená pro výrobu žebříků a schůdků. Důvodem aktualizace normy je zvýšení bezpečnosti a rozdělení žebříků do kategorií.

 

Podle této normy musí žebříky splňovat doplňující a přísnější testy:

  • rozšíření stability
  • test pevnosti bočnic
  • test zkroucení u stojanových žebříků
  • test trvalého zatížení
  • test skluzu základny
  • test zkroucení u opěrných žebříků

 

 

Rozšíření stability

DETAIL_14

Pro zvýšení bezpečnosti při práci ve výškách jsou všechny jednodílné, výsuvné a univerzální žebříky, které lze použít jako opěrné žebříky a při vysunutí jsou delší než 3 metry opatřeny rozšířenou základnou - stabilizačním prvkem. Tento komponent dodává větší stabilitu základny.

 

Test trvalého zatížení

Tento test provádějí všechny akreditované zkušebny v Evropě. Test se provádí na samostatně stojícím žebříku (schůdku) a simuluje, kolik výstupů vydrží výrobek bez poškození.

Nově jsou rozděleny žebříky a schůdky na dvě kategorie:

1) neprofesionální kategorie - určená pro domácí použití a lehké, občasné používání s minimální životností 10 000 cyklů

2) profesionální kategorie - vhodná pro řemeslníky, firmy a intenzivní, časté používání s minimální životností 50 000 cyklů

 

Nemožnost oddělení jednotlivých dílů žebříku

DETAIL_04

U žebříků, které jsou delší než 3 metry a dají se také použít jako žebříky opěrné, není možné úzký díl použít jako samostatný jednodílný žebřík. Tyto úzké díly jsou opatřeny zarážkou, která zamezuje jejich oddělení.

 

Všechny naše výrobky splňují předepsanou normu EN 131 a výsledky zátěžových zkoušek převyšují požadované hodnoty touto normou.